O nas

Projekt Future Farm Factory powstał w 2016 r, jako wspólne przedsięwzięcie 3 zapaleńców. Naszym celem jest wprowadzenie w Europie akwaponicznej hodowli roślin, jako zdrowszej i bardziej ekologicznej alternatywy dla hydroponicznej hodowli.

Dzięki akwaponice możemy w 100% zrezygnować z użycia nawozów sztucznych, a co za tym idzie ograniczyć ilość chemicznych substancji spożywanych przez nas każdego dnia, pozwala to ponadto zredukować wpływ uprawy na środowisko naturalne.

 

Akwaponika to system produkcji żywności łączący konwencjonalną akwakulturę (hodowlę wodnej fauny w zbiornikach) z hydroponiką (uprawa roślin w wodzie) w wytworzonym symbiotycznym środowisku. W konwencjonalnej akwakulturze ekskrementy zwierząt kumulują się w wodzie, zwiększając jej toksyczność. W systemie akwaponicznym woda z akwakultury zasila system hydroponiczny, gdzie produkty uboczne rozkładane są przez bakterie na azotany i azotyny, które następnie wchłaniane są przez rośliny jako produkty odżywcze. Oczyszczona w ten sposób woda wraca do akwakultury.

Ubytek wody w takim systemie to głównie parowanie. Stosując właściwe rozwiązania technologiczne do utrzymania pożądanej temperatury i zasilania pomp do cyrkulacji wody, system taki może być niemal samowystarczalny.

 

W pierwszej kolejności skupiliśmy się na produkcie skierowanym do każdej osoby mającej na względzie zarówno swoje zdrowie, jak i dbałość o środowisko naturalne. Tak w naszych głowach zrodził się pomysł na stworzenie systemu akwaponicznego, który zmieści się w każdym domu, a dokładniej na każdym parapecie. Maleńkie urządzenie pozwala na własną produkcję do 4 gatunków świeżych ziół używanych w domu do gotowania, dzięki swojej modułowej budowie jest banalnie prosty w obsłudze i wymaga minimum uwagi.